Dzisiaj odbyło się posiedzenie Rady Ministrów, na którym przyjęto makroekonomiczne założenia do budżetu państwa na 2025 rok. Ile wyniesie podwyżka dla budżetówki? Służby mundurowe i urzędnicy będą mogli liczyć na wzrost uposażenia zaledwie o 4,1%.
Do 15 czerwca Rada Ministrów musi przekazać do Rady Dialogu Społecznego makroekonomiczne założenia do budżetu państwa, które przyjęto na czwartkowym posiedzeniu. Wskaźnik wzrostu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej w 2025 r. wyniesie 104,1%. Z uwagi na to, że inflacja i wzrost płac w 2025 r. mają być na tym samym poziomie, czyli 4,1%, to realnie nie będzie można mówić o podwyżkach, ale jedynie o waloryzacji o wskaźnik inflacji.
Założenia rządu mocno rozmijają się z oczekiwaniami strony społecznej. W myśl przepisów ustawy o Radzie Dialogu Społecznego 17 maja br., NSZZ „Solidarność” oraz pozostałe centrale związkowe przedłożyły „wspólną propozycję w sprawie wzrostu w 2025 roku: wynagrodzeń w gospodarce narodowej, w tym w państwowej sferze budżetowej, minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz rent i emerytur z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych”. W dokumencie związkowcy napisali m.in., że przyszłoroczny wzrost wynagrodzeń w budżetówce, powinien wynieść nie mniej niż 15 %. Tak duża rozbieżność w stosunku do oczekiwań sprawia, że propozycja rządu jest nie do przyjęcia.
– W obliczu spodziewanych podwyżek cen energii, ciepła czy żywności, spowodowanych Zielonym Ładem, propozycja wzrostu uposażeń o 4,1% jest całkowicie niezadawalająca. Liczymy, że w wyniku negocjacji strona rządowa weźmie pod uwagę postulaty Związku i zmieni swoją decyzję
– skomentował Bartłomiej Mickiewicz, przewodniczący KSP NSZZ „Solidarność”.
Założenia do budżetu państwa trafią do opinii ogólnokrajowych organizacji związkowych i będą przedmiotem negocjacji w ramach Rady Dialogu Społecznego. Członkiem RDS jest przewodniczący KSP NSZZ „Solidarność” Bartłomiej Mickiewicz.