Home / Baner / Łagodniejsze kryteria zdrowotne dla wracających do służby? Jest opinia KSP.

Łagodniejsze kryteria zdrowotne dla wracających do służby? Jest opinia KSP.

Krajowa Sekcja Pożarnictwa NSZZ „Solidarność” wydała negatywną opinię do projektu rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie wykazu chorób i ułomności, wraz z kategoriami zdolności do służby w Policji, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Państwowej Straży Pożarnej oraz Służbie Ochrony Państwa. Związek odniósł się również do nieprzestrzegania przez ministerstwo trybu opiniowania.

Z przygotowywanego przez resort projektu (pisaliśmy o nim tutaj) wynika, że obniżone mają zostać kryteria zdrowotne dla tych mundurowych, którzy ponownie chcą wstąpić w szeregi Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej i Służby Ochrony Państwa. Jak wykazano w opinii będzie to powodem wielu niekorzystnych dla naszej formacji następstw. Cała opinia znajduje się poniżej:

ksp-__-02-2024_opinia_zdolność_do_służby__1_-1

Krajowa Sekcja Pożarnictwa NSZZ „Solidarność” zwróciła również uwagę na łamanie praw związkowych, do którego doszło przy okazji skierowania do uzgodnień powyższego projektu. Związki otrzymały przedmiotowy projekt 14 lutego br., a najpóźniej 19 lutego ministerstwo oczekiwało uwag. W piśmie kierującym projekt do uzgodnień zaznaczono również, że niezgłoszenie uwag we wskazanym terminie, będzie traktowane jako akceptacja przedmiotowego projektu. Takie działanie jest naruszeniem trybu i zasad określonych w art. 19 ustawy z dnia z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych. Pismo w tej sprawie publikujemy poniżej:

ksp-09-02-2024_terminy-1

ksp-09-02-2024_terminy-2

Sprawdź również

widzimysienademonstracji

Zielony Ład? Zatrzymajmy to szaleństwo!