Związkowcy wspominali ks. Jerzego w rocznicę jego śmierci

W Suchowoli 22 października 2023 r. odbyły obchody 39. rocznicy męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Uroczystej liturgii w kościele pw. świętych Apostołów Piotra i Pawła – rodzinnej parafii patrona „Solidarności” przewodniczył bp. Henryk Ciereszko. Na zakończenie mszy świętej wierni dokonali aktu zawierzenia przed obrazem Matki Bożej, który peregrynuje na obszarze regionu podlaskiego. Związkowcy w ten sposób przygotowują się duchowo do Pielgrzymki Ludzi Pracy na Jasną Górę.suchowola (3)

Przewodniczący Krajowego Sekcji Pożarnictwa NSZZ „Solidarność” Bartłomiej Mickiewicz wraz z wiceprzewodniczącym Maciejem Łozowskim złożyli kwiaty przy pomniku ks. Popiełuszki w Suchowoli oraz na grobie jego rodziców, uroczystość upamiętniała bowiem również rocznicę ich śmierci. Głównym punktem obchodów była uroczysta Msza Święta, której przewodniczył JE bp Henryk Ciereszko.

Tegorocznym obchodom towarzyszyło niezwykłe wydarzenie. Parafię pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Suchowoli nawiedził Obraz Matki Bożej „Solidarności”, który w Regionie Podlaskim NSZZ „Solidarność” peregrynuje od września br.

Ksiądz Jerzy Popiełuszko urodził się w Okopach, nieopodal Suchowoli – 14 września 1947 r. Jego rodzice prowadzili gospodarstwo rolne. Od 1954 r. uczył się w szkole w Suchowoli, w miejscowym kościele był ministrantem, w latach 1961-1965 uczył się w liceum ogólnokształcącym w Suchowoli, gdzie zdał maturę, a potem wstąpił do Metropolitalnego Seminarium Duchownego pw. św. Jana Chrzciciela w Warszawie. Po powstaniu „Solidarności” ks. Popiełuszko stał się jej duchowym przywódcą. Po wprowadzeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 r., był systematycznie nękany i inwigilowany przez SB i MO. 19 października 1984 roku został zamordowany przez funkcjonariuszy IV Departamentu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. W 2010 r. został beatyfikowany.suchowola (1)

suchowola (2)

suchowola (4)

suchowola (5)

suchowola (6)

suchowola (7)Fot. Władysław Tokarski (Region Podlaski NSZZ „Solidarność”)

Sprawdź również

Zmarł nadbryg. w st. spocz. Marek Jasiński.

Z głębokim smutkiem przyjęliśmy informację, że w dniu 14 maja 2024 r. zmarł nadbrygadier w …