Home / Baner / Trwają prace nad nowym umundurowaniem

Trwają prace nad nowym umundurowaniem

W ubiegłym tygodniu odbyło się kolejne spotkanie zespołu powołanego przez Komendanta Głównego PSP nadbryg. Andrzeja Bartkowiaka w celu opracowanie zmian w wymaganiach funkcjonalno-użytkowych i normach należności przedmiotów umundurowania strażaków Państwowej Straży Pożarnej.

Zespół wypracował koncepcję nowego ubrania służbowego, które ma zastąpić dotychczasowe ubranie służbowe, jak również ubranie koszarowe i dowódczo- sztabowe. Z nowego ubrania będą korzystać strażacy zarówno podczas prac biurowych, służby w koszarach bądź stanowiskach kierowania, realizacji czynności kontrolno – rozpoznawczych, czy też innych codziennych zadań. W skład nowego ubrania służbowego wejdą: buty służbowe, spodnie, krótkie spodenki, pasek, koszulka t-shirt, koszula z krótkim rękawem, koszula z długim rękawem, bluza, bluza polarowa, kurtka, czapka letnia i czapka zimowa. Strażak będzie mógł zestawiać poszczególne części zestawu w zależności od realizowanych zadań i warunków atmosferycznych. Co ważne każdy z elementów ubioru będzie mieć nowy krój, a do ich wykonania zostaną zastosowane najlepsze z dostępnych technologii i materiałów. Zupełnie nowy ma być również kolor ubrania. Zdecydowano, że będzie to piaskowy z czarnymi detalami. Wszystkie zmiany mają spowodować poprawę komfortu i ergonomii służby. Wzorcowe ubranie powinno zostać odszyte do końca lipca br., wtedy też zostaną naniesione ostatnie poprawki.

Niewielkie zmiany czekają też umundurowanie wyjściowe. Najważniejszą z nich będzie zastąpienie dotychczas użytkowanych płaszczy zimowego i letniego jednym uniwersalnym płaszczem o nowoczesnym kroju.

Pracami zespołu kieruje Zastępca Komendanta Głównego PSP st. bryg. Krzysztof Hejduk, a w jego składzie znaleźli się także przedstawiciele NSZZ „Solidarność”. Wypracowane przez zespół rozwiązania mają wejść w życie z początkiem 2021 roku.

Sprawdź również

IMG-20211023-WA0005

Międzynarodowa Konferencja Związkowa Grupy V4 PLUS w Budapeszcie

W dniach 21-23 października w Budapeszcie odbyła się kolejna Międzynarodowa Konferencja Związkowa Grupy V4 PLUS ...