43. rocznica strajku w Wyższej Oficerskiej Szkole Pożarniczej

W poniedziałek 25 listopada w Akademii Pożarniczej uczczono 43. rocznicę wybuchu strajku w Wyższej Oficerskiej Szkole Pożarniczej (WOSP). Delegacje złożyły kwiaty pod tablicami upamiętniającymi strajk oraz postać bł. ks. Jerzego Popiełuszki, które znajdują się przy wejściu do uczelni od ul. Juliusza Słowackiego.

W uroczystościach wzięli udział m.in. podsekretarz stanu w MSWiA Wiesław Leśniakiewicz, komendant główny PSP nadbryg. dr inż. Mariusz Feltynowski, dyrektor Departamentu Ochrony Ludności i Zarządzania Kryzysowego MSWiA st. bryg. dr inż. Dariusz Marczyński, rektor-komendant Akademii Pożarniczej st. bryg. dr inż. Tomasz Klimczak, prof. uczelni oraz przedstawiciele: podchorążych Akademii Pożarniczej, uczestników strajku z 1981 roku, KSP NSZZ „Solidarność” oraz Organizacji Zakładowej NSZZ „Solidarność” w Akademii Pożarniczej.

Krajową Sekcję Pożarnictwa NSZZ „Solidarność” reprezentowali: Wojciech Wilk oraz Piotr Turowski.

Studenci-podchorążowie Wyższej Oficerskiej Szkole Pożarniczej, w związku z planami włączenia uczelni pod przepisy o szkolnictwie wojskowym, proklamowali w nocy, z 24 na 25 listopada 1981 r. strajk okupacyjny. Strajk był jednym z kluczowych momentów walki o autonomię polskich uczelni mundurowych. Studenci wraz z kadrą, w pokojowy, ale stanowczy sposób, przeciwstawili się decyzjom władz centralnych, które chciały odebrać uczelni jej niezależność. Wydarzenia te zapisały się w historii jako symbol odwagi i solidarności. Strajk trwał do 2 grudnia, kiedy to został spacyfikowany przez oddziały ZOMO. Studentów i wykładowców siłą usunięto ze szkoły, często bez możliwości powrotu. Zajęcia wznowiono na początku lutego 1982 roku. Od tego czasu uczelnia nosiła nazwę: Szkoła Główna Służby Pożarniczej (SGSP), a od 1 sierpnia 2023 r. funkcjonuje jako Akademia Pożarnicza.

Strajkujący studenci i kadra mogli w czasie tamtych dramatycznych wydarzeń liczyć na wsparcie duchowe bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Jego obecność była symbolem nadziei i jedności, szczególnie podczas mszy świętej, którą odprawił w trakcie strajku. Słowa modlitwy i wiara, którą niósł ks. Popiełuszko, dodawały siły i przypominały o niezłomności ducha w walce o sprawiedliwość.

Fot. Tomasz Zamiela/APoż.

Sprawdź również

Współpraca struktur kujawsko-pomorskiej Solidarności

W czwartek 28 listopada br. w siedzibie Zarządu Regionu Bydgoskiego NSZZ „Solidarność” odbyło się posiedzenie …