W dniach 1-4 października 2024 r. w Uniejowie koło Łodzi odbyła się kolejna Międzynarodowa Konferencja Związkowa Grupy V4 PLUS. Tym razem gospodarzem konferencji była Polska, a przyjętym przez strony tematem obrad była profilaktyka nowotworowa strażaków. W konferencji, oprócz przedstawicieli Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ „Solidarność” udział wzięły delegacje związkowe z Czech, Słowacji, Węgier oraz Chorwacji. Głównym sponsorem konferencji był PZU Życie SA.
Jak zawsze konferencja Grupy V4 PLUS dała okazję do spotkania się przyjaciół, ponieważ współpraca w ramach grupy trwa od wielu lat, a konferencje co roku odbywają się w innym Państwie. Naszym gościom zaproponowaliśmy możliwość rozmawiania o sprawach związkowych w urokliwych zakątkach Uniejowa, oferując poznawanie historii tych ziem i możliwość korzystania z popularnych źródeł termalnych. W tym roku udziałem interesowały się też związki zawodowe strażaków ze Szwecji, jednak z przyczyn niezależnych delegacja musiała odwołać swój przyjazd, zapowiadając jednocześnie pracę w kierunku zacieśnienia współpracy z Krajową Sekcją Pożarnictwa NSZZ „Solidarność” w przyszłości. Głównym koordynatorem tegorocznej konferencji był kol. Łukasz Kapica ze Zduńskiej Woli – pełnomocnik KSP ds. współpracy międzynarodowej.
Bartłomiej Mickiewicz – Przewodniczący KSP NSZZ „Solidarność” wraz z Komendantem Głównym PSP – nadbryg. dr inż. Mariuszem Feltynowskim dokonali otwarcia konferencji, a przybyłych gości przywitał kol. Maciej Łozowski, Wiceprzewodniczący KSP NSZZ „Solidarność”. Poza Komendantem Głównym PSP i przedstawicielami związków zawodowych konferencję zaszczycili swoją obecnością także Prorektor-Zastępca Komendanta ds. Operacyjnych Akademii Pożarniczej st. bryg. mgr inż. Paweł Fliszkiewicz, Zastępca Łódzkiego Komendanta Wojewódzkiego PSP st. bryg. mgr inż. Dariusz Polański oraz Prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP województwa łódzkiego nadbryg. w st. spocz. Tadeusz Karcz.
Podczas uroczystej kolacji przewodniczący zagranicznych delegacji otrzymali medale „Za Zasługi Dla Pożarnictwa” ZOSP RP a kolega Leszek Błaszczyk, za wieloletnie inicjowanie i podtrzymywanie współpracy międzynarodowej, otrzymał odznakę honorową „Zasłużony Dla Ochrony Przeciwpożarowej Województwa Łódzkiego”, przyznawaną przez Zarząd Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP województwa łódzkiego.
Pan Przewodniczący i Pan Komendant rozmawiali o bieżących wyzwaniach profilaktyki nowotworowej strażaków, poruszając m.in. kwestię kontynuacji prac Zespołu Komendanta Głównego PSP ds. profilaktyki nowotworowej. Komendant Główny zadeklarował, że powoła zespół ponownie i poleci kontynuację dotychczasowych prac. Po raz kolejny „Solidarność” bezpośrednio przyczyniła się do pracy nad zagadnieniem w ujęciu systemowym, podobnie jak w przypadku pierwszego powołania zespołu w roku 2022.
W czasie konferencji poszczególne delegacje przedstawiały swoje prezentacje na temat profilaktyki nowotworowej strażaków. Strona węgierska przedstawiła krótką informację, opartą głównie na informacjach zdobytych w Internecie. Tematyka jest bliska tamtejszym strażakom, ale sami przyznali, że są na początku swej drogi. Utrudnienia wynikają m.in. z postawy strony służbowej, która nie zaprosiła do rozmów na ten temat przedstawicieli strony społecznej, mimo tego, że to związki zawodowe inspirowały organizowanie tego dialogu. Nasi koledzy dokonali rzetelnego przeglądu tematyki, jednak poziom szczegółowości dał nam do zrozumienia, że możemy zaoferować im wiele cennych porad wynikających z naszych wieloletnich już doświadczeń.
Strona czeska przedstawiła bardzo rozbudowaną prezentację odnośnie stosowanych metod ograniczania ekspozycji strażaków na toksyczne produkty pożarowe. Okazało się też, że oprócz podnoszenia poziomu świadomości w Czechach dokonano również licznych kroków praktycznych omawianej sferze. Wszyscy nasi południowi koledzy wyposażani są m.in. w indywidualne worki, w których mogą przewozić przedmioty wyposażenia zanieczyszczone podczas działań gaśniczych. Poziom szczegółowości prezentacji pozwolił zrozumieć, że wykonano wiele pracy nad uświadamianiem o zagrożeniu i podjęto szereg inicjatyw w tym kierunku, łącznie z pewnymi rozwiązaniami systemowymi. Strona słowacka w swoim wystąpieniu poinformowała, że stara się podążać za przykładem swoich czeskich kolegów. Na obecnym etapie nie występują jeszcze wszystkie rozwiązania obowiązujące w Czechach, ale prace w obranych kierunkach postępują przy wsparciu kolegów z Czech.
Stronę chorwacką reprezentowała Pani Iva Šušković, przewodnicząca związku pracowników państwowych i samorządowych Republiki Chorwacji. Opowiedziała krótko o działalności związkowej, w tym reprezentowaniu 30 departamentów straży pożarnych i niedawnych sukcesach w walce o regulacje prawne poprawiające warunki ich służby.
Kwestie profilaktyki nowotworowej strażaków w Polsce przedstawił kol. Szymon Kokot, główny ekspert KSP NSZZ „Solidarność” w tej materii. Kolega Szymon opowiedział o początkach profilaktyki w Polsce, które wynikały z międzynarodowej wymiany doświadczeń, a także o współpracy w tym zakresie z Fundacją cfbt.pl, która w naszym kraju jest organizacją niedoścignioną w swych działaniach na tym polu i znaną również w innych krajach na świecie. Poprzez inicjatywy oddolne, projekty motywacyjne, akcje informacyjne, po tłumaczenie raportu prof. Anny Stec, postulaty składane na ręce Komendanta Głównego PSP, do powołania zespołu i spotkań w Sejmie RP, Ministerstwie Zdrowia oraz Parlamencie Europejskim. Szymon przybliżył też trendy światowe w omawianej sferze, wskazując m.in. na istotne zmiany wprowadzone w 2022 roku przez Międzynarodową Agencję Badań nad rakiem WHO. Opowiedział też o współpracy międzynarodowej związków zawodowych w ramach Federacji EPSU i zachęcił przyjaciół do zainteresowania tą formą działalności w celu wpływania na zmiany legislacyjne i organizacyjne na poziomie Unii Europejskiej. Na koniec podziękował gościom za ich obecność, która pośrednio pomogła nam w otrzymaniu deklaracji Komendanta Głównego PSP o kontynuacji prac zespołu w KG PSP. Prezentacja została odebrana z wielkim zainteresowaniem i uznaniem dla naszych dotychczasowych działań. Strona węgierska, gospodarz przyszłorocznej konferencji Grupy V4 PLUS oznajmiła, że poważnie rozważa zmianę tematu spotkania na temat profilaktyki nowotworowej, rozumiejąc jak długa droga przed nimi. Strona polska, jak i pozostałe strony spotkania, zadeklarowały pełne wsparcie węgierskich kolegów w ich walce o poprawę warunków pełnienia służby.
W ramach wizyty nasi goście zwiedzili Zamek Arcybiskupów Gnieźnieńskich w Uniejowie, mieli możliwość obycia wycieczki do 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku, gdzie zapoznano się ze strukturą i specyfiką służby w Wojskowej Straży Pożarnej. W programie było również zwiedzanie Pałacu rodziny Poznańskich w Łodzi, zwiedzanie kanału burzowego „Dętka” oraz ulicy Piotrkowskiej w Łodzi. Podczas kolacji pożegnalnej zagraniczni goście ponownie przekazali wyrazy wielkiego uznania dla naszych dotychczasowych działań i wyrazili chęć korzystania z naszego wsparcia oraz do dalszej współpracy w tym obszarze.
Dziękujemy Wam przyjaciele i do zobaczenia za rok na Węgrzech!
Ogromne podziękowania za wsparcie w organizacji przedsięwzięcia kierujemy do Miasta Zduńska Wola oraz firmy Pawęta – Mięsa Dojrzewające jak również sponsora głównego konferencji, którym było PZU Życie SA.