W całej Polsce 31 sierpnia miały miejsce obchody 44. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania NSZZ „Solidarność”. Tradycyjnie główne uroczystości odbyły się w Gdańsku. Wzięli w nich udział przedstawiciele Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ „Solidarność” wraz ze sztandarem. Poczet wystawiła Międzyregionalna Sekcja Pożarnictwa NSZZ „Solidarność” woj. Kujawsko-Pomorskiego.
Związkowcy jak co roku spotkali się w historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej. W tegorocznych obchodach organizowanych przez Komisję Krajową i Zarząd Regionu Gdańskiego NSZZ „S” uczestniczył prezydent Andrzej Duda. Delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod Bramę nr 2 Stoczni Gdańskiej. Na koniec uczestnicy obchodów udali się do Bazyliki św. Brygidy. Tam, w Bastionie Solidarności odprawiona została uroczysta Msza Święta pod przewodnictwem Metropolity Gdańskiego, arcybiskupa Tadeusza Wojdy
44 lata temu, 31 sierpnia 1980 roku, po długotrwałych strajkach w zakładach pracy na terenie całego kraju, w sali BHP Stoczni Gdańskiej zostało podpisane porozumienie pomiędzy komisją rządową, a Międzyzakładowym Komitetem Strajkowym, który wg oficjalnych danych reprezentował ok 700 zakładów pracy z całej Polski.
Międzyzakładowy Komitet Strajkowy sformułował 21 postulatów strajkowych, z których wiele dotyczyło praw pracowniczych oraz utworzenia wolnych i niezależnych związków zawodowych. Owocem podpisanych porozumień było powstanie Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”, który stał się największym związkiem zawodowym w Polsce. Był to początek ostatniego rozdziału walki prowadzącej do obalenia komunizmu w Polsce i Europie. Od roku 2005 dzień 31 sierpnia jest świętem państwowym, obchodzonym jako „Dzień Solidarności i Wolności”.
„Solidarność” udowodniła, że przywiązanie do wolności i niepodległości Ojczyzny, wiara, poczucie ludzkiej godności, odwaga i wspólne działanie mogą obalać nawet największe imperia i reżimy.
Fot. KSP, Tysol.pl