Odwiedziny strażaków z chorwackiego Osijeka

Pod koniec kwietnia br. w Polsce gościli, zaprzyjaźnieni z Krajową Sekcją Pożarnictwa NSZZ „Solidarność”, strażacy z chorwackiego Osijeka. Kilkudniowy pobyt Chorwaci spędzili na intensywnym szkoleniu pożarniczym oraz zapoznaniu się ze sprzętem wykorzystywanym w Państwowej Straży Pożarnej.

_G8A9088

W dniach 26-28 kwietnia chorwacka delegacja przebywała w Warszawie. Głównym punktem tej części pobytu było dwudniowe szkolenie w akademii FireTrap.pl. Pierwszego dnia szkolono się w jaki sposób strażacy mają postępować w trudnych pożarach budynków. Uczono się jak wzywać pomoc, pokonywać trudne, ciasne przestrzenie, omówiono także ekwipunek strażaka wykorzystywany w pożarach wewnętrznych. Na koniec dnia zdobytą wiedzę w sposób praktyczny sprawdzono na torze przeszkód. W drugim dniu poruszono zagadnienie ratowania strażaków przez strażaków. Chorwaci poznali m.in. techniki wykorzystywane do odnajdowania i ewakuacji poszkodowanego strażaka. W ramach pobytu zwiedzono również JRG nr 5 w Warszawie, która specjalizuje się w zabezpieczaniu strażaków podczas działań oraz OSP Łomianki. W obu jednostkach strażacy rozmawiali na temat profilaktyki nowotworowej i mogli zobaczyć, jak wygląda podział na strefy brudną i czystą, dekontaminacja strażaków i wewnętrzne procedury czyszczenia sprzętu.

_G8A9971

29 kwietnia chorwaccy strażacy przemieścili się do Kielc, gdzie odbyli spotkanie dotyczące pojazdów pożarniczych wykorzystywanych w Państwowej Straży Pożarnej. Przedstawiono im Polskie Normy i podział wozów strażackich według klasyfikacji stosowanej w PSP. Ciekawym doświadczeniem była także wizyta w przedsiębiorstwie produkującym pojazdy pożarnicze. Ostatniego dnia pobytu nasi zagraniczni goście mogli zapoznać się z pięknem ziemi świętokrzyskiej.

Za organizację pobytu chorwackich strażaków odpowiadał Łukasz Kapica, który w ramach Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ „Solidarność” zajmuje się współpracą międzynarodową.

Na koniec pragniemy podziękować ekipie FireTrap.pl. za profesjonalne i przeprowadzone na bardzo wysokim poziomie szkolenie oraz firmie KADIMEX Sp. z o.o. za pomoc w organizacji pobytu naszych chorwackich przyjaciół.

_G8A9029

_G8A0557

_G8A0351

_G8A9544

_G8A9688

_G8A9588

Sprawdź również

Służby mundurowe tematem Forum Młodych

Służby mundurowe – to temat przewodni Forum Młodych NSZZ „Solidarność” 2024. Tegoroczna edycja wydarzenia odbyła …