Home / Baner / Podwyżki dla budżetówki na Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”

Podwyżki dla budżetówki na Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”

Temat podwyżek dla państwowej sfery budżetowej poruszono na posiedzeniu Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, które odbyło się w dniach 22-23 września br. w Zakopanem. Komisja Krajowa przyjęła stanowisko m.in. o podwyżkach dla funkcjonariuszy i pracowników cywilnych, a w czasie obrad w tej sprawie dyskutowano z przedstawicielami Rządu RP.

DSC_0180

Rząd premiera Mateusza Morawieckiego reprezentowali ministrowie Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej, Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska, Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii, Artur Soboń, sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów i Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

Członkom Komisji Krajowej zaprezentowano stanowisko Sekretariatu Służb Publicznych NSZZ „Solidarność”, które przyjęto 21 września na posiedzeniu w Krakowie. W ocenie struktur zrzeszonych w Krajowym Sekretariacie Służb Publicznych, reprezentujących m.in. pracowników i funkcjonariuszy sfery budżetowej, proponowany w projekcie budżetu państwa wzrost płac średnio o 7,8% jest zdecydowanie niewystarczający do zrekompensowania skutków poziomu inflacji, a co za tym idzie drastycznego wzrostu cen.

W czasie dyskusji z przedstawicielami Rządu RP przewodniczący Bartłomiej Mickiewicz przedstawił sytuację finansową funkcjonariuszy i pracowników sfery budżetowej stwierdzając, że brak realizacji postulatów NSZZ „Solidarność” doprowadzi do działań protestacyjnych.

Oceniając obecną sytuację społeczno-gospodarczą Komisja Krajowa NSZZ Solidarność wskazała, że polscy pracownicy stoją wobec trzech najważniejszych problemów:

– systemowego powstrzymania wzrostu cen energii uzyskiwanej ze wszystkich rodzajów surowców i nośników,

– zapewnienia godziwego (systemowego) wzrostu wynagrodzeń pracowników w szeroko rozumianej sferze finansów publicznych,

– przyjęcia ustawy dotyczącej tzw. emerytur stażowych.

Członkowie Komisji uznali te problemy za pilne i zaapelowali do Rządu RP o podjęcie rzetelnego dialogu z NSZZ „Solidarność”.

„Solidarność” zapowiada dalsze rozmowy z rządem, również z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego. W przypadku braku pozytywnego ich zakończenia jeszcze w październiku dojdzie do manifestacji całej „budżetówki”.

IMGP8314

DSC_0154

Sprawdź również

widzimysienademonstracji

Zielony Ład? Zatrzymajmy to szaleństwo!