Bieżąca działalność Związku i problemy kujawsko-pomorskich strażaków przedmiotem obrad w Mogilnie

Komenda Powiatowa PSP w Mogilnie była miejscem obrad kujawsko-pomorskich związkowców. Posiedzenie Międzyregionalnej Sekcji Pożarnictwa NSZZ „Solidarność” woj. kujawsko-pomorskiego odbyło się 28 października 2024 r.. Związkowcy o problemach trapiących ich jednostki organizacyjne dyskutowali z Kujawsko-Pomorskim Komendantem Wojewódzkim PSP.

Posiedzeniu przewodniczył Maciej Klimek przewodniczący MSP. Ponadto na spotkaniu obecni byli:

– Kujawsko-Pomorski Komendant Wojewódzki st. bryg. Rafał Świechowicz,

– Komendant Powiatowy PSP w Mogilnie mł. bryg. Krzysztof Bąk,

– Wiceprzewodniczący KSP NSZZ „Solidarność” Maciej Łozowski.

Przewodniczący Maciej Klimek omówił bieżącą działalność Prezydium MSP. W ostatnich miesiącach Sekcja była współorganizatorem II Ogólnopolskiego Turniej Piłki Nożnej Służb Mundurowych NSZZ „Solidarność”. Turniej odbył się we Włocławku. Przewodniczący szczególnie podziękował za zaangażowanie dla Komisji Zakładowej z Włocławka, w tym koledze Maciejowi Kowalskiemu. Ponadto przedstawiciele Prezydium MSP aktywnie uczestniczyli w obchodach 44 rocznicy podpisania porozumień sierpniowych i powstania NSZZ Solidarność.

Kol. Bartosz Mizdalski przedstawił sprawozdanie finansowe z prowadzonych przez Sekcję zbiórek dla rodzin poległych w czasie służby strażaków z Poznania oraz środków dla poszkodowanych strażaków przez powódź. Nie zapomniano o podziękowaniach dla osób, które wsparły akcje. Przedstawiciele MSP, celem przekazania darów rzeczowych i finansowych udali się na tereny popowodziowe (woj. opolskie).

W związku ze spływającymi informacjami z lokalnych struktur, w tym niezadowoleniem strażaków z bardzo niskich dodatków służbowych i braku możliwości ich podniesienia przez komendantów miejskich/powiatowych, Przewodniczący zaproponował wystosowanie pisma z zapytaniem do Komendanta Wojewódzkiego odnośnie wysokości dodatków służbowych, funkcyjnych oraz ilości zrealizowanych wypłat dodatków motywacyjnych we wszystkich KP/KM. Pomysł został jednogłośnie poparty przez wszystkich obecnych na zebraniu.

Nieustannie problem i zaniepokojenie powoduje dodatek wprowadzający. Członkowie Rady poinformowali, że kwestia ta mocno dzieli strażaków i liczą, że zasadność funkcjonowania takiego dodatku zostanie ponownie przeanalizowana.

W temacie przyszłorocznej podwyżki rząd przekazał projekt budżetu do Sejmu. Zakłada on 5% podwyżki wynagrodzeń w sferze budżetowej, strona związkowa oczekuje 15%. Na dzień 5 listopada planowana jest pikieta w Warszawie mająca wzmocnić głos strony związkowej w Radzie Dialogu Społecznego.

Przewodniczący MSP omówił także tematy, które były przedmiotem obrad Rady Krajowej Sekcji Pożarnictwa z udziałem Komendanta Głównego PSP m.in. kwestię niefortunnego zapisu dotyczącego szczepień w PSP – zgodnie z deklaracjami strony służbowej ma to zostać zmienione przy nowelizacji przepisów. Przedstawiono również założenia do listopadowej akcji awansowej i dodatkowego wymogu stażu służby w przypadku pierwszych stopni oficerskich – zgodnie z informacją ze strony służbowej awanse z okazji Dnia Strażaka będą bez dodatkowych obostrzeń. W kontekście awansów z przyśpieszenia to były one możliwe dla osób uczestniczących w akcji powodziowej, jednak nie szybciej niż rok brakujący do normalnego czasookresu. Dodatkowo Kujawsko – Pomorski Komendant Wojewódzki PSP poinformował o 64 wnioskach awansowych w korpusie podoficerskim.

W dyskusji z Kujawsko-Pomorskim Komendantem Wojewódzkim, poruszono m.in. kwestie budżetów komend. St. bryg. Rafał Świechowicz poinformował, że wróciły do komend środki, które komendanci musieli przesunąć z różnych paragrafów, aby zrealizować wypłatę rekompensat za godziny nadliczbowe. Jest to kwota około 5 mln zł, z czego 2,5 mln wróciło na tzw. rzeczówkę, a 2,5 mln na tzw. płacówkę. Komendant poinformował również, że w budżecie PSP na rok 2025 nie uwzględniono dodatku wprowadzającego.

Uczestnicy zebrania poinformowali, że komendach różnie interpretuje się rozliczenie czasu służby podczas akcji powodziowej. Zgodnie z informacją udzieloną przez Dyrektora Biura Kadr podczas posiedzenia Rady KSP czas służby strażaka w czasie powodzi powinien być liczony od wyjazdu do powrotu, a następnie nałożony na harmonogram półroczny. Nadgodziny „powodziowe” płatne będą do 31 grudnia br., a środki na ten cel będą z zewnątrz. Natomiast za naliczenie stopnia szkodliwości decyduje d-ca COO.

Na pytanie dotyczące rozdziału miejsc na Szkoły Aspirantów Komendant Wojewódzki wyjaśnił, ze wskazaniem do rozdziału miejsc była analiza stopniem nasycenia aspirantów w danej komendzie. Każdy powiat otrzymał min. po 1 miejscu. Na ogólną liczbę 25 miejsc, 18 miejsc trafiło do systemu zmianowego. Ponadto województwo kujawsko-pomorskie otrzymało 4 miejsca na studia podyplomowe SPO. Na SPK nie ma rozdzielnika, gdyż ma ono ruszyć prawdopodobnie dopiero na wiosnę.

W trakcie posiedzenia z-ca przewodniczącego KSP Maciej Łozowski omówił bieżącą sytuacje PSP w kraju i odpowiadał na zadawane pytania od uczestniczących w zebraniu związkowców.

Na ostatnią część spotkania przybył przedstawiciel kancelarii prawnej CDO24. Kancelaria oferuje pomoc prawną 24 na dobę przez 7 dni w tygodniu. Piotr Wideryński przedstawił szczegóły oferty kierowanej do organizacji związkowych.

Sprawdź również

Rosną struktury mazowieckiej Solidarności

W dniu 25 października 2024 r. odbyło się zebranie wyborcze w Komendzie Powiatowej PSP w Wyszkowie. …