Rząd zatwierdził projekt ustawy o wsparciu służb mundurowych

9 czerwca Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach dotyczących wsparcia służb mundurowych nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych oraz Służby Więziennej, przedłożony przez ministra spraw wewnętrznych i administracji.

Chcemy zatrzymać Was w służbie i oferujemy atrakcyjne warunki pracy – powiedział Mariusz Kamiński, minister spraw wewnętrznych i administracji. – To ważny sygnał dla doświadczonych funkcjonariuszy, którzy mają szereg sukcesów na swoim koncie – dodał.

Projekt zakłada wprowadzenie prawa do świadczenia motywacyjnego dla funkcjonariuszy, którzy po nabyciu prawa do emerytury i posiadaniu co najmniej 25 lat służby nadal pozostaną w służbie. Jeśli funkcjonariusz Policji, Straży Granicznej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej czy Służby Więziennej zamiast odejść na emeryturę zdecyduje się pozostać w służbie, uzyska dodatek motywacyjny. Będzie on przyznawany po 25 latach służby w wysokości 1,5 tys. zł brutto miesięcznie lub po 28,5 latach służby w wysokości 2,5 tys. zł brutto miesięcznie. Dodatek motywacyjny będzie powszechny. Świadczenie motywacyjne będzie przysługiwać funkcjonariuszom, którzy uzyskali pozytywną opinię służbową oraz przeciwko którym nie toczy się postępowanie karne lub dyscyplinarne. Rozwiązanie to stanowi realizację jednego z punktów porozumienia zawartego między ministrem spraw wewnętrznych i administracji a przedstawicielami związków zawodowych zrzeszających funkcjonariuszy formacji podległych MSWiA.

W odniesieniu do strażaków PSP, projekt nowelizuje również zapisy ustawy o PSP dotyczące m.in. wyżywienia.

Szef MSWiA wyraził nadzieję, że projekt bezzwłocznie trafi do parlamentu, co powinno pozwolić wprowadzić nowe przepisy w życie już w sierpniu br.

kaminski

Sprawdź również

Renta wdowia – informacje ZER MSWiA

Od 1 stycznia 2025 r. weszły w życie przepisy o tzw. rencie wdowiej, które pozwalają …