Krajowa Sekcja Pożarnictwa otrzymała sztandar

Za nami uroczystość nadania sztandaru Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ „Solidarność”. Ceremonię, która odbyła się w Domu Pielgrzyma Amicus w Warszawie, poprzedził msza święta w kościele św. Stanisława Kostki, w którym posługę kapłańską pełnił błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko.

sztandar

W uroczystości, która odbyła się 26 kwietnia 2023 r. wzieli udział: Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Piotr Duda, szef gabinetu politycznego Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Michał Prószyński, pełnomocnik MSWiA ds. kontaktów ze stroną społeczną Edward Zaremba, Poseł na Sejm RP Jan Mosiński, Komendant Główny PSP gen. brygadier Andrzej Bartkowiak wraz z zastępcą nadbryg. Arkadiuszem Przybyłą, obecni i byli działacze Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ „Solidarność”.

Ceremonię nadania sztandaru poprzedziła uroczysta msza święta. Na zakończenie mszy świętej komendant główny PSP wraz z zastępcą otrzymali przyznane przez gen. bryg. dr Józefa Guzdka byłego Biskupa Polowego Wojska Polskiego Delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Policji, medale „Chwała Ofiarnym i Nieustraszonym”.

Nadanie_sztandaru_KSP-42

Po mszy świętej odbyła się ceremonia z okazji nadania sztandaru w Domu Pielgrzyma Amicus. Uroczystość rozpoczęto przywitaniem przez przewodniczącego KSP NSZZ „Solidarność” Bartłomieja Mickiewicza, po czym dokonano symbolicznego wbicia gwoździ pamiątkowych w drzewiec sztandaru przez jego fundatorów oraz inne wyszczególnione osoby. Następnie sztandar został poświęcony przez kapelana mazowieckich strażaków, księdza mł. bryg. Jerzego Sieńkowskiego.

Przewodniczący KK NSZZ „Solidarność” Piotr Duda dokonał przekazania sztandaru na ręce Bartłomieja Mickiewicza przewodniczącego KSP NSZZ „Solidarność”. Następnie wręczył sztandar pocztowi sztandarowemu, który dokonał jego prezentacji.

Nadanie_sztandaru_KSP-96

Przewodniczący Piotr Duda powiedział:

To dla mnie wielki honor i zaszczyt, że mogę brać udział w tej ceremonii. Cieszę się, że odbywa się ona w tym szczególnym miejscu, że możemy przekazywać testament naszego patrona „Solidarności”, jakim jest bł. Ks. Jerzy Popiełuszko. Dla nas, dla środowiska „Solidarności” sztandar to nie tylko wyszywany kwadrat materiału, to nie tylko materia. W „Solidarności” sztandar traktujemy w sposób szczególny, w sposób podmiotowy a nie przedmiotowy. Traktujemy sztandar jak jednego z członków organizacji, najważniejszą osobę. Chronimy go do końca, tego najlepszym przykładem jest historia powstania „Solidarności”. W sierpniu 1980 r. oprócz najważniejszych elementów przygotowania się do negocjacji – posiadania postulatów, była kwestia posiadania sztandaru, który do dzisiaj jest sztandarem NSZZ „Solidarność”. Wtedy nie było jeszcze nazwy, ale już był sztandar, z wyszywaną Matką Boską Częstochowską, ze słowami – „Wiara, nadzieja i miłość dla Polski”. Dzisiejszą uroczystością dołączacie do kilkutysięcznej rzeszy sztandarów NSZZ „Solidarność”.

– Jestem dumnym, że możemy się dzisiaj spotkać i mówić, że w Sekcji jest bardzo dobrze. Zawsze byłem z Wami związany. Dzisiaj jesteście wzorem dla związkowców z NSZZ „Solidarność”, mam nadzieję, że również Sekretariat Służb Publicznych będzie się rozwijać. Warto przypominać, że najwyższe zaufanie społeczne, jakie posiadają od wielu lat strażacy, jest efektem Waszej ciężkiej pracy. To efekt codziennej solidarności, jaką niesiecie w pracy

– dodał przewodniczący Piotr Duda.

Mówimy o dwóch absolutnie wyjątkowych instytucjach – Państwowej Straży Pożarnej i NSZZ „Solidarność”. To instytucje, które doprowadziły do wolności. Dzięki „Solidarności” możemy żyć w wolnym i bezpiecznym kraju, nawet jeśli rola związku się zmieniała z czasem, to „Solidarność” jest czymś więcej niż zwykły związek zawodowy. Również rola PSP jest wyjątkowa, wolność należy wywalczyć, ale później ją utrzymywać, często w podstawowym zakresie – jeśli chodzi o ochronę życia i mienia

– mówił Michał Prószyński, szef gabinetu politycznego Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Nie mogło zabraknąć również wypowiedzi przewodniczącego Krajowej Sekcji Pożarnictwa, Bartłomieja Mickiewicza.

– Jestem bardzo dumny, że mogę z Wami tutaj dzisiaj być. Największe podziękowania należą się członkom związku – bez Was nie byłoby „Solidarności”, nie było Nas. Nigdy o tym nie zapomnę. Cieszę się, że sekcja jest rozpoznawalna, że ma wpływ na kształt naszej formacji, że się rozwija. Tak długo jak tu będę to postaram się by tak było. W naszej historii było wiele wzlotów i upadków, będziemy o tym pamiętać. Będziemy się starali pamięć o tym pielęgnować. Warto podkreślać, że członkowie sekcji mieli ogromny wpływ w przygotowanie ustaw o PSP, jeden z profesorów Uniwersytetu Wrocławskiego powiedział mi, że nigdzie nie świecie nie było czegoś takiego, żeby to związek zawodowy utworzył sobie pracodawcę. Tu poniekąd tak było, pamięć o tym będziemy pielęgnować .

Nadanie_sztandaru_KSP-59

Nadanie_sztandaru_KSP-54

Nadanie_sztandaru_KSP-43

Nadanie_sztandaru_KSP-25

 

Nadanie_sztandaru_KSP-56

Nadanie_sztandaru_KSP-62

Sprawdź również

Zmarł nadbryg. w st. spocz. Marek Jasiński.

Z głębokim smutkiem przyjęliśmy informację, że w dniu 14 maja 2024 r. zmarł nadbrygadier w …