Będzie ulga podatkowa dla członków związku

Kolejny powód, dla którego warto zapisać się do związku zawodowego! W ramach Polskiego Ładu wprowadzona zostanie nowa ulga podatkowa, umożliwiająca odliczenie składek związkowych od dochodu.

nszz s

W ramach Polskiego Ładu wprowadzona zostaje nowa ulga podatkowa, która może zachęcać do zostania członkiem związku zawodowego. W jaki sposób? Od 2022 r. będzie można w zeznaniu rocznym odliczyć od dochodu zapłacone w roku podatkowym składki na rzecz organizacji związkowej, ale nie więcej niż 300 zł (nowy pkt 2c w art. 26 ust. 1 ustawy o PIT).

– Nareszcie oczekiwana przez związkowców od 30 lat zmiana ustawy o podatku dochodowym stała się faktem. Dzięki „Solidarności” będzie możliwość odliczenia składek związkowych od dochodu. To bardzo ważny krok w kierunku wzmocnienia dialogu społecznego i przede wszystkim bardzo ważna decyzja, jeśli chodzi o aspekt finansowy dla każdego pracownika – wskazał szef „Solidarności”.

– Jeżeli będzie można odliczyć tę składkę, to z pewnością część pracowników będzie chętniej przystępowała do związków zawodowych, a to przecież wzmocni dialog społeczny – zaznaczył Piotr Duda.

Żeby skorzystać z nowej ulgi trzeba będzie zachować dowody wpłaty, zawierające dane identyfikujące członka, organizację związkową, kwotę wpłaconych składek, odpowiednie tytuły wpłaty i daty. Jeśli w przekazywaniu składek między członkiem a związkiem uczestniczy pracodawca, wysokość wpłat będzie ustalana na podstawie oświadczenia organizacji związkowej o wysokości przekazanych składek.

Przewodniczący „S” zwrócił uwagę, że zmiana ustawy o podatku dochodowym przywróci równowagę między związkiem pracodawców a związkami zawodowymi.
– Do tej pory tej równowagi brakowało. Pracodawcy mogli sobie składki na swoje konfederacje przekazywać z kosztów zakładu pracy, a składki związkowe musieliśmy przekazywać po opłaconym przez nas podatku – zaznaczył.

Warto podkreślić, że wzmacnianie związków zawodowych buduje społeczeństwo obywatelskie i ma fundamentalny wpływ na ucywilizowanie rynku pracy. Dobrze, że Ministerstwo Finansów ma tego świadomość i przypomina, że związki są prawnie umocowane do działań na rzecz poprawy warunków pracy oraz reprezentowania pracowników w negocjacjach i sporach z pracodawcami. Problemem jednak wciąż pozostaje fakt, że duża część zatrudnionych w Polsce nie ma jednak możliwości zapisać się do związku zawodowego.

10420288_1450416275246427_2595186867733235935_n

Sprawdź również

Zmarł nadbryg. w st. spocz. Marek Jasiński.

Z głębokim smutkiem przyjęliśmy informację, że w dniu 14 maja 2024 r. zmarł nadbrygadier w …