KSP uhonorowała jednego z twórców ustawy o PSP

Wojewódzkie Obchody Dnia we Wrocławiu, które odbyły się 25 maja 2025 r. były okazją do wręczenia Krzyża Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ „Solidarność” st. bryg. w st. spocz. Andrzejowi Jaroszkowi. Wyróżniony był jednym z autorów tzw. „ustaw pożarniczych”, które stały się podwaliną Państwowej Straży Pożarnej.

W imieniu Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ „Solidarność” Krzyż wręczył Leszek Paziński, przewodniczący Dolnośląskiej Sekcji Pożarnictwa NSZZ „Solidarność”. Wręczenia dokonano w asyście Dolnośląskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP nadbryg. Marka Hajduka oraz st. bryg. w st. spocz. Stanisława Ręcławowicza.

St. bryg. w st. spocz. Andrzej Jaroszek, w 1990 r., będąc   pracownikiem Uniwersytetu Wrocławskiego, jako inspektor ochrony przeciwpożarowej, (jednocześnie absolwent zaocznego studium Prawa UWr.) został zaproszony na zjazd delegatów NSZZ Solidarność, który odbył się w marcu 1990 r. w Józefowie. Na zjeździe tym wybrano go do Rady Krajowej naszego Związku, proponując włączenie się w przemiany zachodzące w ochronie przeciwpożarowej z mijającej epoki PRL.

Niezwłocznie podejmuje się współorganizowania Dolnośląskiego Zespołu Redakcyjnego, przygotowującego – co jest bardzo znaczące, zupełnie społeczne, przygotowania projektu ustawy o Państwowej Straży Pożarnej. Do tego zadania zostali zaangażowania  oficerowie z Wrocławia i Wałbrzycha oraz pracownicy naukowi Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego. Po uzyskaniu oficjalnej zgody ówczesnych Rektorów z 1990 r. (prof. Klimowicza a następnie prof. Wrzesińskiego) oraz Dziekana Wydziału Prawa i Administracji (prof. Trzcińskiego), który był jednocześnie Posłem na Sejm X kadencji, zwanym „ sejmem kontraktowym”. Już w czerwcu 1990 r., pierwszy zarys projektu ustawy został przedstawiony ówczesnemu Komendantowi Głównemu Straży Pożarnych, a w lipcu tego roku, zapoznano z tym projektem środowiska pożarnicze, na spotkaniach we Wrocławiu i w Warszawie. Po skierowaniu kompletnego projektu do Sejmu, Kol. Jaroszek otrzymuje pisemne pełnomocnictwo od ówczesnego Komendanta Głównego gen. poż. A. Stefanowskiego oraz Przewodniczącego Krajowej Sekcji Pożarnictwa Kol. K Wojtulskiego, „ do reprezentowania stanowiska Komendanta Głównego Straży Pożarnych i Prezydium Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ „Solidarność” we wszystkich uzgodnieniach dotyczących projektu ustawy o Państwowej Straży Pożarnej” .

Należy dodać, że w uzasadnieniu, (w którym Kol. Andrzej brał udział), do projektu naszej ustawy przygotowanej przez profesorów :  W. Gromskiego i T. Kocowskiego, E.Gniewka, po raz pierwszy pojawia się zapis o utworzeniu przez Państwową Straż Pożarną, krajowego systemu ratowniczo gaśniczego, który obecnie stanowi bazę powszechnego systemu ochrony ludności.

Po przyjęciu projektu ustawy o PSP, przez Komisje Sejmowe, podejmuje się prac nad projektem ustawy o ochronie przeciwpożarowej, zastępującej (będący już w Sejmie) projekt ustawy o ochronie przed pożarami. Należy dodać, że Kol. A. Jaroszek był niekwestionowanym liderem przygotowywanych projektów, w szczególności a może przede wszystkim, dysponującym kontaktami  (często prywatnymi) z pracownikami naukowymi Uniwersytetu Wrocławskiego, specjalizujących się w wielu dziedzinach prawa administracyjnego, konstytucyjnego, karnego, itp. Byli to m.in. prof. Gromski, prof. Kocowski, prof. E. Gniewek, prof. Kubot, dr M.Cenin, mgr Lamparski i wielu innych.

Należy dodać, ze Kol. A. Jaroszek, stawiał zawsze na pierwszym miejscu dobro ludzi, autorytet i konieczność podniesienia rangi strażackiej służby.

Sprawdź również

Zniżki dla członków NSZZ „Solidarność na stacjach MOL Polska

Dzięki zaangażowaniu menedżerów MOL Polska oraz Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” 18 czerwca br. została …