KSP uhonorowała jednego z twórców ustawy o PSP

Wojewódzkie Obchody Dnia we Wrocławiu, które odbyły się 25 maja 2025 r. były okazją do wręczenia Krzyża Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ „Solidarność” st. bryg. w st. spocz. Andrzejowi Jaroszkowi. Wyróżniony był jednym z autorów tzw. „ustaw pożarniczych”, które stały się podwaliną Państwowej Straży Pożarnej.

W imieniu Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ „Solidarność” Krzyż wręczył Leszek Paziński, przewodniczący Dolnośląskiej Sekcji Pożarnictwa NSZZ „Solidarność”. Wręczenia dokonano w asyście Dolnośląskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP nadbryg. Marka Hajduka oraz st. bryg. w st. spocz. Stanisława Ręcławowicza.

St. bryg. w st. spocz. Andrzej Jaroszek, w 1990 r., będąc   pracownikiem Uniwersytetu Wrocławskiego, jako inspektor ochrony przeciwpożarowej, (jednocześnie absolwent zaocznego studium Prawa UWr.) został zaproszony na zjazd delegatów NSZZ Solidarność, który odbył się w marcu 1990 r. w Józefowie. Na zjeździe tym wybrano go do Rady Krajowej naszego Związku, proponując włączenie się w przemiany zachodzące w ochronie przeciwpożarowej z mijającej epoki PRL.

Niezwłocznie podejmuje się współorganizowania Dolnośląskiego Zespołu Redakcyjnego, przygotowującego – co jest bardzo znaczące, zupełnie społeczne, przygotowania projektu ustawy o Państwowej Straży Pożarnej. Do tego zadania zostali zaangażowania  oficerowie z Wrocławia i Wałbrzycha oraz pracownicy naukowi Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego. Po uzyskaniu oficjalnej zgody ówczesnych Rektorów z 1990 r. (prof. Klimowicza a następnie prof. Wrzesińskiego) oraz Dziekana Wydziału Prawa i Administracji (prof. Trzcińskiego), który był jednocześnie Posłem na Sejm X kadencji, zwanym „ sejmem kontraktowym”. Już w czerwcu 1990 r., pierwszy zarys projektu ustawy został przedstawiony ówczesnemu Komendantowi Głównemu Straży Pożarnych, a w lipcu tego roku, zapoznano z tym projektem środowiska pożarnicze, na spotkaniach we Wrocławiu i w Warszawie. Po skierowaniu kompletnego projektu do Sejmu, Kol. Jaroszek otrzymuje pisemne pełnomocnictwo od ówczesnego Komendanta Głównego gen. poż. A. Stefanowskiego oraz Przewodniczącego Krajowej Sekcji Pożarnictwa Kol. K Wojtulskiego, „ do reprezentowania stanowiska Komendanta Głównego Straży Pożarnych i Prezydium Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ „Solidarność” we wszystkich uzgodnieniach dotyczących projektu ustawy o Państwowej Straży Pożarnej” .

Należy dodać, że w uzasadnieniu, (w którym Kol. Andrzej brał udział), do projektu naszej ustawy przygotowanej przez profesorów :  W. Gromskiego i T. Kocowskiego, E.Gniewka, po raz pierwszy pojawia się zapis o utworzeniu przez Państwową Straż Pożarną, krajowego systemu ratowniczo gaśniczego, który obecnie stanowi bazę powszechnego systemu ochrony ludności.

Po przyjęciu projektu ustawy o PSP, przez Komisje Sejmowe, podejmuje się prac nad projektem ustawy o ochronie przeciwpożarowej, zastępującej (będący już w Sejmie) projekt ustawy o ochronie przed pożarami. Należy dodać, że Kol. A. Jaroszek był niekwestionowanym liderem przygotowywanych projektów, w szczególności a może przede wszystkim, dysponującym kontaktami  (często prywatnymi) z pracownikami naukowymi Uniwersytetu Wrocławskiego, specjalizujących się w wielu dziedzinach prawa administracyjnego, konstytucyjnego, karnego, itp. Byli to m.in. prof. Gromski, prof. Kocowski, prof. E. Gniewek, prof. Kubot, dr M.Cenin, mgr Lamparski i wielu innych.

Należy dodać, ze Kol. A. Jaroszek, stawiał zawsze na pierwszym miejscu dobro ludzi, autorytet i konieczność podniesienia rangi strażackiej służby.

Sprawdź również

Obradowała wielkopolska Sekcja

17 czerwca br., w poznańskiej siedzibie wielkopolskiego regionu NSZZ Solidarność, miało miejsce zebranie Rady Regionalnej …